Las w słoiku krok po kroku dla początkujących
Stworzenie miniaturowego lasu w słoju (inaczej "las w szkle") jest ciekawym projektem DIY, który może wykonać każdy i to bez większych inwestycji, nakładów pracy czy specjalistycznej wiedzy.W poprzednim tekście omówiliśmy sobie typy lasów w szkle ze względu na rośliny i warunki, których one potrzebują. Uporządkowaliśmy sobie także wiedzę, jakie naczynia szklane do lasu w szkle należy zastosować do każdego z typu kompozycji.
Materiały, których będziesz potrzebować:
- Szklane naczynie o przezroczystych ściankach (sprawdź na przykład dwuczęściową kulę, która świetnie sprawdzi się dla początkującego amatora lasów w szkle - tworzenie kompozycji w tym naczyniu jest bardzo wygodne a efekt końcowy zachwyca)
- Keramzyt, kamienie lub grubszy żwir jako warstwa drenażowa,
- Węgiel aktywny by zapobiegać pleśni wewnątrz naczynia,
- Gleba lub podłoże odpowiednie dla roślin, które chcesz umieścić,
- Kolorowe kamyczki lub barwny żwir, jeśli chcesz dodać swojemu dziełu nieco fantazji (sporo ciekawych dodatków z tej kategorii znajdziesz w naszych kategoriach: żwiry dekoracyjne, kamień dekoracyjny).
- Różnorodne rośliny: mchy, paprocie, sukulenty, miniaturowe drzewka itp.
UWAGA! W jednym naczyniu umieszczaj rośliny o tych samych wymaganiach - na przykład tylko lubiące wilgoć lub tylko żyjące w niemal suchych warunkach jak kaktusy i sukulenty.
Tworzenie lasu w szkle krok po kroku:
Przygotowanie słoja: Upewnij się, że słoik jest czysty i suchy. Może to być słoik o różnych wielkościach, w zależności od tego, jak duży las w szkle chcesz stworzyć. Pamiętaj, że rośliny tropikalne, rosnące w warunkach dużej wilgotności należy umieszczać w naczyniach zamkniętych, na przykład w słoju z korkiem, dwuczęściowym terrarium, lub dwuczęściowym terrarium z otworem wentylacyjnym. Do kompozycji z sukulentami wybierz naczynia otwarte, w których nie ma zbyt dużej wilgotności, na przykład cylindryczną misę M-2.
Warstwa drenażowa: Na dnie słoja umieść warstwę keramzytu, drobnych kamieni lub żwiru. Nie syp wiele - po prostu warstwę, którą zakryjesz dno naczynia. To pomoże w odprowadzaniu nadmiaru wody, aby zapobiec gniciu korzeni roślin.
Podłoże: Dodaj warstwę odpowiedniej gleby lub podłoża dla roślin, które chcesz umieścić. Upewnij się, że jest to podłoże, które zapewni odpowiednią drenaż i właściwą ilość wilgoci Twoim roślinom. Warstwę ziemi posyp węglem aktywnym, który pomoże zapobiegać powstawaniu pleśni i innych chorób grzybowych. Pomiędzy warstwami ziemi możesz usypać cieniutkie przejścia z kolorowego piasku, dzięki któremu nawet dolna część Twojej kompozycji nabierze intrygującego charakteru.
Rozmieszczenie roślin: Umieść rośliny o różnej wielkości i kształcie, tworząc swego rodzaju pietrowość, jak w prawdziwym lesie. Staraj się jednak nie rozmieszczać roślin zbyt ciasno. Możesz użyć małych miniaturowych drzewek bonsai, mchów, paproci, fittoni, palemek koralowych i innych roślin, które nadadzą lasowi różnorodność.
Wilgotność: Spryskaj delikatnie rośliny wodą, aby utrzymać odpowiednią wilgotność. Nie przesadzaj jednak, aby uniknąć zbyt mokrego środowiska i rozwoju chorób roślin.
Umiejscowienie kompozycji: Umieść słoik w miejscu o rozproszonym świetle, unikając bezpośredniego nasłonecznienia, które może go przegrzać. Po czym poznasz, że Twój las w szkle stoi w nieodpowiednim miejscu? Ścianki naczynia będą ciągle zaparowane, a kropelki wody będą spływać do gleby. Uchyl wtedy na kilka godzin zatyczkę słoja i co najważniejsze - zmień jego umiejscowienie na bardziej zacienione.
Pamiętaj, że utrzymanie odpowiedniej wilgotności i oświetlenia jest kluczowe dla sukcesu takiego projektu. Rośliny w zamkniętym słoju tworzą swoje własne mikroklimaty, dlatego ważne jest, aby monitorować ich stan i dostosowywać pielęgnację w razie potrzeby - reagować na nadmiar wilgoci, ale także pojawiające się przesuszenie.
Jak widzisz, wykonanie własnego lasu w szkle nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy że będziesz trzymać się tych kilku wskazówek, które Ci przekazaliśmy a będziesz cieszyć się piękną i zdrową kompozycją, która w oryginalny sposób może ozdobić wnętrze Twojego domu czy miejsce pracy - na przykład biuro, kawiarnię czy recepcję.